Sledujte nás, ať Vám neunikne žádná nová nabídka.

Skvělá cena za pronájem i dvouciferné zhodnocení. Investice do průmyslových nemovitostí stoupají

Expresní nemovitosti
Expresní nemovitosti

Přestože byl loňský rok poznamenán vysokou inflací, má svého vítěze. Jsou jím nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů, které dokázaly doručit dvouciferné zhodnocení. V regionu střední Evropy, kam spadá i Česká republika, tak stoupá trvale zájem investorů o průmyslové nemovitosti.

Jak hovoří data poradenské společnosti Colliers, během uplynulých deseti let se objem těchto objektů v tuzemsku více než zdvojnásobil. Momentálně tak celková plocha průmyslových parků v Česku činí více než 11 milionů metrů čtverečních. Poptávka po nich je stále vysoká a využity jsou vždy skoro ze sta procent.

Specialista z realitní kanceláře Expresní nemovitosti a Exekuční nemovitosti Radek Hajtol k tomu říká: „Tento trend mohu potvrdit. Není tomu tak dlouho, co jsme prodávali průmyslový areál na jižní Moravě. Poptávka byla opravdu velká.“

Rozmach e-commerce

Důvody je třeba hledat především v rozmachu e-commerce (způsob nákupu a prodeje produktů či služeb prostřednictvím internetu, pozn.), který dosáhl vrcholu v době koronavirové pandemie před třemi lety. Zájem investorů o průmyslové objekty však od té doby nepolevil, ba naopak. Podle odborníků – makléřů a poradenských společností, které se specializují na oceňování nemovitostí a realitní transakce, je zájem o investice právě do průmyslových objektů logický. 

Jde totiž o investice stabilní a výnosné.

Do segmentu průmyslových nemovitostí nespadají jen kanceláře a obchodní centra, ale také haly a logistické parky, kde firmy hledají místa k provozu nebo uskladnění zboží.

Pokud tedy nenastanou nějaké nepředvídatelné a extrémně těžké události, které otřesou ekonomikou (jako například válečný konflikt) zájem o pronájem těchto ploch bude konstantní, ba dokonce rostoucí. Nabídka totiž nestačí poptávce. I v segmentu průmyslových nemovitostí tak dochází k podobnému stavu jako v případě nemovitostí rezidenčních – hodně zájemců (nájemníků) versus málo vlastníků.

Nad hranicí pěti eur

V naprosté většině případů totiž přímý vlastník průmyslové objekty sám nevyužívá, ale pronajímá dalším subjektům, z čehož plynou (pro investory) zajímavé zisky. Podle posledních údajů ze zmíněné společnosti Colliers se průměrná cena pronájmu ve většině regionů ČR dostala nad hranici pěti eur za metr čtvereční – což je mimochodem podobná cena jako v Německu.

„Průmyslové nemovitosti jsou teď nesmírně atraktivní. Ze všech typů nemovitostí patří jejich výnosnost k nejvyšším,“ potvrzuje Jan Brávek, ředitel investiční společnosti Jet Investment. Tam příležitost vytušili už před dvěma lety, kdy začali průmyslové nemovitosti skupovat do nového realitního fondu kvalifikovaných investorů. Ten si vedl v porovnání s konkurencí nejlépe, loni s 18% zhodnocením.

Podobné příležitosti teď budou podle Brávka přibývat. Například v automotive, kde podniky potřebují investovat do rychlé proměny podle nových „zelených“ trendů a norem. Pokud to zvládnou, nebudou mít s odbytem v Evropě problém. „Jde o trend, který s námi bude dlouho, takže je to jasná volba,“ uzavírá.

Milan Kratina, výkonný ředitel konkurenční investiční skupiny Accolade, sdílí podobný názor:„Pokud chce evropská ekonomika v celosvětovém kontextu něco znamenat, musí mít další prostory pro výrobu, skladování i prodej. Důvodem je bezpečnost, ale také potřeba nižší uhlíkové stopy výrobků. Významná část zboží stále putuje třeba i přes půl světa kontejnerovou dopravou. A je jasné, že v momentě, kdy má Evropa plnit svou nezávislou a udržitelnou roli, se bez dostatečné a kvalitní infrastruktury v podobě moderních průmyslových zón neobejde.“

Chce to trpělivost

Pro investory do průmyslových realit ve střední Evropě, kde je koncentrováno na 40 % výroby evropského průmyslu, otevírá tento typ investice příležitost, jak se podílet na růstu hodnoty průmyslových nemovitostí a průmyslu při přiměřené míře rizika. Jak ale upozorňuje odborník Pavel Drabina: „Investice do nemovitostí jsou střednědobými investicemi. Předpokládají tedy investora, který je trpělivý a ochotný počkat si na výnosy alespoň pět let.“

Mezi největší vlastníky průmyslových nemovitostí v Česku patří společnost CTP Invest, do první se ještě vejdou firmy Prologis Czech Republic, P3 Logistic Parks, Accolade Holding a VGP – industriální stavby. Tyto subjekty vlastnilo na začátku roku 2023 sedm a půl milionu metrů čtverečných, tedy zhruba tři čtvrtiny rozloh všech průmyslových objektů.

Marek Přibil

Další články