Sledujte nás, ať Vám neunikne žádná nová nabídka.

Ochlazení na trhu s bydlením

Expresní nemovitosti
Expresní nemovitosti

Banky a stavební spořitelny poskytly v loňském roce úvěry na bydlení v celkovém objemu zhruba 217 miliard korun.  V porovnání s rokem 2021, kdy si lidé půjčili celkem 537 miliard korun, jde o značné snížení. Trh se tak pomalu vrací na úroveň předcházejících let. Dle očekávání expertů se na loňských výsledcích podepsal výrazný růst hypotečních sazeb, inflace i opětovné zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB.

„Rok 2022 se nesl ve znamení výrazného ochlazení trhu s bydlením. Skončilo období extrémně nízkých sazeb a rychlého růstu cen nemovitostí. Celková ekonomická situace ve spojení s regulačními opatřeními ČNB vedla ke zpomalení trhu. Podobný vývoj očekáváme i v roce 2023,“ uvedl Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Během loňského roku klesala i průměrná výše hypotéky. Zatímco v prvním čtvrtletí 2022 její výše činila 3 221 010 korun, ve čtvrtém čtvrtletí to bylo již o téměř půl milion korun méně, 2 760 000 korun. Průměrná výše hypotéky v roce 2022 byla 2,98 milionu korun. (Zdroj: Novinky.cz)

Další články